Mnogobrojna istraživanja pokazala su smanjenje broja krivičnih djela nakon instalacije sustava videonadzora.
Moguće primjene sustava videonadzora su mnogostruke. Od jednostavnih stambenih objekata pa sve do kompleksnih javnih i industrijskih objekata. Razlog je jednostavan. Sustavi videonadzora dokazano dovode do smanjenja krivičnih djela (provale, krađe, vandalizma i slično) te pomažu prilikom identifikacije mogućih počinitelja. Osim toga mogu se koristiti u svrhe nadzora proizvodnih pogona, nadzora prometa i slično. Razvojem novih tehnologija i mogućnostima integracije sustava videonadzora s ostalim sustavima primjene su praktično neograničene.
Kamere se najčešće dijele po obliku tijela kamere pa tako imamo:
Centralni uređaji (snimači) se obično dijele po broju kamera koje se mogu spojiti. Pa tako imamo: 4-kanalne (4 kamere), 8-kanalne, 16-kanalne, 32 kanalne. Snimač je zadužen za snimanje materijala dobivenog s kamera i njegovu daljinu distribuciju. Na snimaču se radi pregled snimljenog materijala i njegov eksport u slučaju potrebe. Putem TCP/IP mreže na snimače se može pristupiti iz mreže (lokalno ili preko interneta). Skoro svi moderni snimači posjeduju i mobilnu aplikaciju koja omogućava i pristup preko mobilnog telefona/tableta.
CMS programi (Content Management System) omogućavaju istovremeno spajanje na više različitih snimača istovremeno s jednog klijent računala. U praksi to znači da na jednom ekranu možete imati prikaz s kamera koje se nalaze na različitim snimačima.
Udaljeni nadzor putem mobitela
Svi naši sustavi, imaju mogućnost kontrole sustava putem mobitela, tablet, računala ili laptopa s udaljene lokacije.
Kako bi omogućili video nadzor putem mobitela (putem Interneta) na objektu gdje se postavlja video nadzor potrebno je imati pristup internetu. Ukoliko internet veza ne postoji tada je potrebno postaviti Internet. Ako nemate mogućnost realizacije žičnog Interneta tada je moguće uz pomoć 3G interneta omogućiti funkcionalnost udaljenog nadzora.
Nakon postavljanja video nadzora na objekt, snimač se spaja UTP kabelom na router te se konfiguriraju postavke u koje će vas uvesti nas IT tim. To će vam omogućiti pristupiti putem smartphone aplikacije. Za sve detalje realizacije pomoći će Vam nas IT tim ili naši ovlašteni montažeri.
Prikaz uživo
Pregled snimljenog materijala
Prikaz alarma
U analognom sustavu RG59 koaksijalni kabal mora ići od svake kamere do samog snimača. Također potreban je i napojni kabal do svih kamera.
Kod IP sustava videonadzora i dalje imamo istu podjelu kamera po obliku tijela kamere na box, bullet, dome i PTZ kamere. I tu prestaju sličnosti s analognim kamerama.
IP sustavi
U IP sustavu videonadzora, napajanje kamere može ići preko CAT6 kabla koji je zadužen i za prijenos informacija. Tada je dovoljno međusobno povezati switcheve na kojima se nalaze kamere sa uređajem za zapis slike. Ovo značajno olakšava instalacije na gotovim objektima jer se može koristiti postojeća mrežna infrastruktura i u tom slučaju nema novog provlačenja kablova po objektu.